SME, 28.2.2007

Sokol hlásil na emigranta

Monika Žemlová (Todová)

Z novoobjavených dokumentov vyplýva, že arcibiskup informoval ŠtB

​V archívoch českého ministerstva vnútra našli bádatelia nové dokumenty o spolupráci arcibiskupa Jána Sokola s komunistickou Štátnou bezpečnosťou. Tajnú službu informoval aj o emigrantovi Milanovi Bubákovi.

​BRATISLAVA. Arcibiskup Ján Sokol poskytoval ŠtB informácie o oficiálnych záležitostiach cirkví, ale aj o emigrantovi, s ktorým sa stretol vo Vatikáne. Vyplýva to z troch nových záznamov, ktoré bádatelia našli v archíve českého ministerstva vnútra v Prahe.

​Ide o takzvané denné situačné informácie, ktoré krajské správy ŠtB posielali po analýze na federálnu úroveň – v tomto prípade správe ŠtB, ktorá mala na starosti boj proti vnútornému nepriateľovi, a odboru, ktorý sa zaoberal cirkvou.

​Špirituál

​Dve správy sú z roku 1988 a jedna z roku 1987.

​Podľa jednej z nich Sokol označený ako „prameň špirituál“, čo bolo jeho krycie meno ako kandidáta tajnej spolupráce, po návšteve Vatikánu informoval, že sa stretol so svojím bývalým kaplánom Milanom Bubákom, ktorý emigroval do Talianska.

​“Ešte v ČSSR vstúpil do ilegálnej rehole verbistov,“ píše sa v správe.

​Bubák, ktorý je dnes riaditeľom Univerzitného pastoračného centra, sa k tomu nechcel vyjadriť.

Vo Vatikáne sa Sokol zaujímal aj o to, aké postavenie tam mal vtedy ešte biskup Ján Korec. Dozvedel sa, že môže iba vysväcovať kňazov a jeho nadriadeným je on sám – Sokol.

​Arcibiskup to zatiaľ nevysvetlil

​Arcibiskup nové informácie nechce komentovať.

​“My už tieto dokumenty máme. Keďže sa v nich nachádza niekoľko skutočností, ktoré sú pre nás nové, snažíme sa ich v súčasnosti analyzovať,“ povedal tajomník arcibiskupského úradu Tibor Hajdu. Analýza si podľa neho vyžiada pravdepodobne „pár dní“.

​V Prešove práve zasadá Konferencia biskupov Slovenska. Hovorca Jozef Kováčik povedal, že biskupi sa už k spolupráci duchovných s ŠtB vyjadrili vo februári 2005.

​“K aktuálnym dokumentom sa môže kompetentne vyjadriť iba sám arcibiskup, ktorý zo zdravotných dôvodov nie je prítomný.“